Od września br. zgodnie z uchwałą nr 309/2023 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w sprawie zadań oświatowych Okręgowych Zarządów PZD w miesiącach wrzesień – listopad 2023 roku, odbywają się przeglądy wytypowanych Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Okręgu koszalińskim.

Przeglądy prowadzone są w oparciu o zespół składający się z Instruktora ds. Ogrodnictwa OZ PZD oraz z instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej z ROD.

Jak dotychczas przegląd przeprowadzono w Ogrodach: ROD „Rokitnik” w Mielnie, ROD „Wypoczynek” w Wałczu, ROD „Zjednoczenie” w Darłowie, ROD „Gierczak” w Kołobrzegu, ROD „Relaks” w Białogardzie, ROD „Jedność” i ROD „Relaks” w Niekłonicach oraz w sześciu Ogrodach na terenie Koszalina – ROD „Aster”, ROD „Gierczak”, ROD „Camping”, ROD „J. Fałata”, ROD „M. Buczka” i ROD „Centralny”.

Przeglądy dotyczą ogólnego zagospodarowania ROD: infrastruktury (w szczególności ogrodzeń, altan, kompostowników, zbiorników wodnych, szamb i innych obiektów), funkcjonowania systemu odbioru odpadów stałych, zaopatrzenia ogrodów w energię elektryczną i wodę, nasadzeń, upraw i ogólnej estetyki i stanu utrzymania działek według wytycznych określonych w Regulaminie ROD.

Akcja przeglądów zaplanowana jest do końca listopada br., na podstawie protokołów z przeglądów Okręgowy Zarząd w Koszalinie przygotuje zalecenia dla poszczególnych Ogrodów, które zostaną przekazane Zarządom ROD w postaci uchwały.