Początek maja to czas wysiewu dyni, cukinii, ogórków, fasoli na rozsady, pikowania siewek pomidorów gruntowych. Przygotowujemy rozsadniki do siewu warzyw kapustnych na zbiór jesienny. Ze szklarń i tuneli znikają pierwsze przedplony sałat i rzodkiewek na pęczki, szykujemy miejsce i wprowadzamy rozsady pomidorów szklarniowych. Nocki jeszcze chłodne, pamiętajmy zatem o stopniowym zahartowaniu naszej rozsady przez co najmniej tydzień przed wysadzeniem. Wprost do gruntu siejemy warzywa – rzodkiewki, sałaty kruche i masłowe, szczaw, późną marchew, buraki, koper. Siejemy też zioła przyprawowe, sadzimy ziemniaki. Spulchniamy i odchwaszczamy glebę, ściółkujemy kompostem.

Przy braku opadów pamiętamy o podlewaniu roślin. Drzewa warto zasilić kompostem, obornikiem, saletrą lub nawozami wieloskładnikowymi, rozsypując je wokół pni. Z nowo posadzonych drzewek usuwamy kwiaty, aby drzewka całą siłę skupiły najpierw na porządnym ukorzenieniu się i rozwoju korony. Usuwamy odrosty korzeniowe pojawiające się poniżej miejsca szczepienia. Za pomocą spinaczy, klamerek, różnych obciążników, sznurków i palików formujemy gałązki młodych drzewek. Rozpoczynamy monitoring szkodników poprzez zawieszanie pułapek feromonowych do odłowu owocówek, wywieszamy tablice lepowe na owocnice i połyśnicę marchwiankę. W drugiej dekadzie maja wywieszamy pułapki na nasionnicę trześniówkę.

Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie kwiaty drzew i krzewów podatne są na zakażenia chorobami grzybowymi, warto profilaktycznie użyć w tym czasie preparatów miedziowych. Z końcem maja usuwamy i niszczymy zawiązki owoców porażone przez owocnice jak również końcówki pędów z liśćmi zasiedlonymi przez zwójki. Nawozimy i ściółkujemy rabaty, możemy już sadzić do gruntu begonie, dalie, pacioreczniki. Usuwamy przekwitnięte kwiaty wczesnych roślin cebulowych pozostawiając liście, aby cebule przed spoczynkiem wzmocniły się. Po kwitnieniu przycinamy wczesne tawuły, migdałki, forsycje, różaneczniki, lilaki, usuwamy przekwitnięte kwiaty piwonii. Przed wysadzeniem do ogrodu hartujemy stopniowo rozsadę kwiatów jednorocznych, do gruntu wysiewamy nasiona nasturcji.